FAQ Zaloguj
Szukaj Profil
Użytkownicy Grupy
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Rejestracja
MotoTraska. Do własnego Sołtysa przez Leontynów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Forum Użytkowników Motocykla Honda Pan-European ST1100/ST1300 Strona Główna » TURYSTYKA » MotoTraska. Do własnego Sołtysa przez Leontynów
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ciok
maniak postów
maniak postów


Dołączył: 28 Lis 2020
Posty: 102
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3

Skąd: WPR

 Post Wysłany: Śro 11:24, 27 Kwi 2022    Temat postu: MotoTraska. Do własnego Sołtysa przez Leontynów

MotoTraska. Do własnego Sołtysa przez Leontynów
/#Pruszków, Leszno, Brochów, Mistrzewice, Młodzieszyn, Leontynów, Łaziska, Iłów, Wieniec, Rybno, Sołtys, Old Traveler, Karawanier, Ciok, Trasy motocyklowe/
Wyprawy motocyklowe, wkoło komina po Mazowszu


Słoneczko zaświeciło i cieplutko się zrobiło.. Pognało mnie w pole, bo już dość siedzenia i biadolenia.
Planowałem już wcześniej tę trasę, ale zawsze był problem, bo lasek i piasek albo szuterek i wiaterek. Dzisiaj nie było już wymówki i pojechałem. Moim zdaniem trasa szczególnie wkoło Leontynowa dość trudna, bo faktycznie drogi leśne z piaskiem albo dołami. Chociaż na jakiejś prostej Kolega na Hondzie Revere zawstydził mnie szybkością, z jaką pomykał po tych duktach. Lokalesi mają trochę lepiej
Objechałem Leontynów na około, ale dzisiaj wjechałem w środek tego obszaru. Warto było i polecam jak komuś leśne drogi niestraszne. Cisza, spokój i szum lasu.
Polecam szczególnie Cmentarz wojskowy. Odnowiony z czytelnymi tablicami informacyjnymi. Na mapie zaznaczyłem, gdzie jest piaseczek i dodatkowo, gdzie można podjechać na obiadek.
Uważajcie na siebie, bo ja miałem dzisiaj śródpolne spotkanie z panią jeleniową. Szczęście, że hamulce mam "jak brzytwa". Podobna sytuacja na autostradzie. Awaryjne hamowanie ze 120 do 0. Po prostu dużo ludzi wracało do Warszawy.
Polecam MotoTraskę na weekend.



Zapis trasy znajduje się na "traseopl" czyli [link widoczny dla zalogowanych]
Można tam pobrać "plik trasy" (gpx,plt,tcx,kml,png) a także zobaczyć szczegóły: gdzie co i jak, z jaką prędkością. Bardzo pomocne są powiązania zdjęć, ostrzeżeń i objaśnień z konkretnymi punktami na mapie.
Polecam. Warto się zapoznać, aby wiedzieć, gdzie konkretnie co się znajduje, lub zaplanować własną trasę.



Biedronka w Pruszkowie. Wspaniałe miejsce do startu na Mototraskę. Blisko wjazdu na A2 i do Warszawy.



Pałac pod Kampinosem, Ładny pałacyk otoczony urokliwym parkiem z jeziorkiem. Wokół cisza i spokój. Wygodny, przestronny, czysty i gustownie urządzony pokój z łazienką


U Sylwana naszego forumowego Kolegi. Nie miałem czasu na odwiedziny, ale następnym razem się postaram.


Moto Przystań. Możliwe, że będzie tu Mazowiecka Motocyklowa Kiełbacha. Już powoli czekam


Renesansowy kościół parafialny pw. św. Rocha i św. Jana Chrzciciela, zbudowany w latach 1551–1561 . Twórcą kościoła był Jan Baptysta Wenecjanin. Jest on trójnawową bazyliką flankowaną trzema dużymi, cylindrycznymi wieżami - dwiema w narożach zachodnich, ujmujących szeroki narteks, i jedną nad apsydą prezbiterialną z emporą w wieży ponad prezbiterium. Sklepienie kolebkowe jest zdobione siecią kasetonową z powtarzającymi się motywami prostokąta i pokryte bogatą polichromią. Wokół kościoła biegnie dwukondygnacyjny ganek tunelowy ze strzelnicami.


Most na rzece Bzurze w WitkowicachPomnik Bitwy nad Bzurą 1939r. Dzisiaj będzie więcej pamiątek z okresu Bitwy nad Bzurą
Zbudowany na Bzurze pomiędzy Brochowem a Witkowicami stalowy most kratownicowy był miejscem przeprawy oddziałów polskich uczestniczących w bitwie nad Bzurą (zwanej także bitwą pod Kutnem). Bitwa, w której poległo lub zmarło od ran około 20 tys. polskich żołnierzy a 100 tys. dostało się do niewoli, trwała od 9 do 22 września 1939 roku. Most nazwany został imieniem gen. Tadeusza Kutrzeby – dowódcy żołnierzy armii Poznań i Pomorze biorących udział w bitwie. Na zachodnim brzegu rzeki bitwę upamiętnia kilka głazów – pomników. 21 żołnierzom poległym w czasie przeprawy w dniach 16 - 19 września poświęcona została pozioma tablica. Na tablicy umocowanej na dużym głazie hołd bohaterom składają zuchy, harcerze i instruktorzy Chorągwi Skierniewickiej ZHP.


Najnowszy głaz upamiętnia podpułkownika Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. W miejscu tym, we wrześniu 1939 r. jeszcze jako dowodzący kompanią przeciwpancerną podporucznik, zniszczył on osiem niemieckich czołgów. W latach 1940 - 47 pełnił ważne funkcje w ZWZ, AK i WiN. Aresztowany przez UB, stracony został w więzieniu Warszawa – Mokotów 1 marca 1951 r.


W trasie. Mistrzewice. Kiedyś miałem okazję tu bywać.
Fajne czasy .....


W trasie. Mistrzewice. Stare dzieje
Prywatne



Mlodzieszyn. Dwór i Park
Dwór zbudowany został w XIX wieku, a przebudowany w wieku XX. Był to majątek Iwanickich. Do majątku należał również browar i cukrownia. W czasie wojny mieścił się tu urząd celny lub tylko mieszkania celników, gdyż niedaleko przebiegała granica Generalnej Guberni i Rzeszy. Po wojnie w budynku mieściła się szkoła rolnicza, później podstawowa.



Leontynów - cmentarz wojskowy
Bitwa nad Bzurą we wrześniu 1939 r. pozostawiła po sobie wiele Miejsc Pamięci Narodowej. Na terenie gminy Młodzieszyn odnajdujemy kilkanaście obiektów upamiętniających ostatnią fazę bitwy, jednym z nich jest wojenny cmentarz Wojska Polskiego w miejscowości Leontynów.



Leontynów - cmentarz wojskowy
Na leśnym cmentarzu o wielkości 170 m2, pochowano ok. 300 żołnierzy polskich . Spośród poległych zidentyfikowano zaledwie siedmiu , oto ich nazwiska : -kapral Edward Ciupa, 57 pp, + 18.09.1939 r. -strz. Henryk Kazińszczyk, 10 pp + 18.09. Leontynów - strz. Kienemejer - kpt. Karol Kleczeński 16 DP + 18 .09 . 1939 r., Radziwiłka - strz. Antoni Rusin, 19 pp , + 17.09.1939 r. - strz. Feliks Sakowski , 10 pp, 18.09. 1939 r. -strz. Czesław Sałata , 10 pp, + 18.09.1939 r.



Leontynów - cmentarz wojskowy



Leontynów - cmentarz wojskowy
"Wojna nie daje mi satysfakcji, jest łatwa. Nikt się nie broni, każda bitwa jest z góry wygrana. Właściwie bili się tylko Polacy, bronili się jak lwy. Tak, oni bili się jak lwy." generał von der Lippe



Leontynów - cmentarz wojskowy
Polegli i pochowani tutaj żołnierze znaleźli się na terenie lasów pomiędzy Młodzieszynem a Budami Starymi po 16 września 1939 r., kiedy sytuacja oddziałów walczących nad Bzurą była już wyjątkowo trudna. Żołnierze polscy ze składu dywizji Armii „Poznań” i „Pomorze” otrzymali rozkaz koncentracji w rejonie lasu Budy Stare w drodze przed przeprawą przez Bzurę i Puszcze Kampinoską do walczącej Stolicy. Nie wszystkie pułki otrzymały rozkaz na czas, przez kolejnych kilka dni w w/w rejon ściągały różne grupy rozbitków.



Leontynów - cmentarz wojskowy
Do dziś nie jest znana żadna relacja weterana z walk w omawianym rejonie a powyższych informacji dostarczyli mieszkańcy Leontynowa i Bud Starych. Po zakończeniu działań wojennych mieszkańcy wsi- świadkowie wydarzeń września, udzielali ostatniej posługi poległym. Grzebali zabitych , tworzyli i pielęgnowali ten urokliwy leśny cmentarzyk. Obiekt położony jest daleko od głównych dróg a dojazd do niego nie jest w żaden sposób oznakowany



Kapliczka nadrzewna pudełkowa
Ciekawe kto zbudował?



Przez pola i lasy
Droga polna



W trasie przez wioski i zaścianki



Pociąg na drzewie
Zrobił na mnie wrażenie.



Łaziska tablica pamiątkowa
17 I 18 września 1939 roku na drodze pomiędzy Iłowem Łaziskami i Młodzieszynem w nalotach oraz ciężkim ostrzale artyleryjskim zginęło wielu mieszkańców Gminy Ilów i Młodzieszyn, uciekinierów cywilnych z zachodniej Polski oraz żołnierzy Armii Poznań i Pomorze. O tym przypomina ten pomnik w Łaziskach. Czy może ktoś zechce zapalić, choć małą lampkę ... ? Postaram się pamiętać i następnym razem zabiorę znicz, ze sobą na tą okoliczność.



Tutaj na rekreację?



Iłów Rynek
Wieś gminna Iłów, byłe miasto, posiada w swym centrum charakterystyczny rynek zmieniony obecnie w skwer. Przy pierzei południowej i częściowo wschodniej rynku znajdują się charakterystyczne, zabytkowe kamieniczki.



Piękna kapliczka
Historyczna



U Sołtysa fajno jest. Jest zabawa i bimberek też



Rybno. Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Bartłomieja
Obecna świątynia została wzniesiona w latach 1804–17, dzięki staraniom księdza Antoniego Żochowskiego przy pomocy materialnej kolatora Piotra Łęczyckiego. Budowla posiada fasadę parawanową, jednoosiową, rozczłonkowaną pilastrami i ozdobioną kamiennymi rzeźbami świętych Bartłomieja i Wojciecha. Na szczycie fasady znajduje się ażurowa wieżyczka na sygnaturkę. Dach kościoła jest dwuspadowy i pokryty blachą.



W drodze powrotnej do domu wstąpiłem na co nie co
Na MOP-ie
Jak na mopie przy autostradzie



KOniec. Kościół św. Edwarda Tworki. Parę słów o patronie:

Edward Wyznawca – król. Edward urodził się około 1003 roku w Islip koło Oksfordu, jako syn króla Ethelreda II i normandzkiej księżniczki Emmy, w tym czasie Anglia przez kilkadziesiąt lat była pod srogim panowaniem duńskim. Rodzina królewska musiała uchodzić do Normandii, gdzie zmarł ojciec Edwarda, dopiero po śmierci króla duńskiego Kanuta, w 1041 r. Edward mając 39 lat został wezwany do Anglii, ku wielkiemu zadowoleniu całej ludności, gdzie rok później wstąpił na tron obejmując go po swoim przyrodnim bracie


Dodam do relacji miejscówkę na dobre tanie jedzonko

Mogę polecić.



W relacji wykorzystałem " Wikipedię" "Polska Niezwykła"
oraz portale informacyjne i przydrożne banery.
Ślad zapisuję w Traseo
Nawiguję na Calimoto/Here WeGo/Google Map/Kurviger.de
Podglądam (POI) na Google Map/Karawanier.pl/Polskaniezwykla.pl/OpenStreetMap
Własność większości zdjęć - © [link widoczny dla zalogowanych] - Linkowanie zdjęć dozwolone za podaniem oldtraveler.eu /nie dotyczy forum


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Ciok dnia Śro 17:43, 27 Kwi 2022, w całości zmieniany 1 raz
 Powrót do góry »
Zobacz profil autora
Bobifly
maniak postów
maniak postów


Dołączył: 22 Gru 2019
Posty: 199
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Skąd: Sterdyń

 Post Wysłany: Śro 6:28, 21 Wrz 2022    Temat postu:

Pięknie spędzony czas : )

Post został pochwalony 0 razy
 Powrót do góry »
Zobacz profil autora
Ciok
maniak postów
maniak postów


Dołączył: 28 Lis 2020
Posty: 102
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3

Skąd: WPR

 Post Wysłany: Sob 20:10, 08 Paź 2022    Temat postu:

Tak, lubię te klimaty motocyklowe.

Post został pochwalony 0 razy
 Powrót do góry »
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Forum Użytkowników Motocykla Honda Pan-European ST1100/ST1300 Strona Główna » TURYSTYKA » MotoTraska. Do własnego Sołtysa przez Leontynów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach




Solaris phpBB theme/template by Jakob Persson
Copyright © Jakob Persson 2003

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group