|
|
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Ciok
maniak postów
Dołączył: 28 Lis 2020
Posty: 102
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: WPR
|
Wysłany: Nie 13:44, 26 Lut 2023 Temat postu: MotoTraska. Sudety 2022. Wielka Pętla Kłodzka |
|
|
MotoTraska. Sudety 2022. Wielka Pętla Kłodzka
#Czarna Góra, Lądek Zdrój, Radków, Kudowa Zdrój, Międzylesie, Králíky, Kletno, Autostrada Sudecka, Droga 100 zakrętów, Old Traveler, Ciok, Trasy motocyklowe, Wielka Pętla Kłodzka, Twierdza Kłodzka, Sudety, Sudety Środkowe, Góry Kamienne, Góry Sowie, Góry Bardzkie, Góry Stołowe, Pogórze Orlickie, Góry Orlickie, Góry Bystrzyckie, Kotlina Kłodzka, Sudety Wschodnie, Góry Złote, Masyw Śnieżnika, Park Narodowy Gór Stołowych, Śnieżnicki Park Krajobrazowy, Krowiarki, Góry Bialskie
Wyprawy motocyklowe. Sudety. Dolny Śląsk
Jedna z najpiękniejszych jak nie najpiękniejsza trasa motocyklowa w Polsce.
Droga Stronie Śląskie - Lądek Zdrój -Złoty Stok, Droga 100 zakrętów, Droga Śródsudecka, Autostrada Sudecka, Droga Králíky - Staré Město pod Sněžníkem - Kladské Sedlo i Czarna Góra. Udało mi się przejechać wszystkie trasy jednego dnia i objechać Kotlinę Kłodzką dookoła.
To taki trochę skrótowy marketing. Objechanie tych tras w jeden dzień to świętokradztwo. Nie było czasu na podziwianie, a po to właśnie się jeździ tymi trasami. Dla krajobrazu i mnóstwa zakrętów.
Spoko, każdą trasę przejechałem oddzielnie i są relacje z tych wyjazdów.
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Tym razem pokusiłem się o wyczyn kilometrowo-sportowy a nie turystyczny.
To niesamowita trasa.
Wyjechałem z samego ranka i wróciłem wieczorem. Jest sporo kilometrów i mimo że nie zwiedzałem zabytków, to jazda po zakrętasach zajmuje dużo czasu. Widoki wspaniałe.
Było parę niespodzianek, ale dałem radę. Autostrada Sudecka widocznie była w remoncie, bo stał zakaz wjazdu i roboty drogowe. Pojechałem Drogą Śródsudecką i fajnie, bo pierwszy raz.
Tak średnio polecam wszystkim motocyklistom. Za dużo jak na jeden raz, ale jak ktoś lubi, to nie zabronię.
Zapis trasy znajduje się na "traseopl" czyli tutaj: [link widoczny dla zalogowanych]
Można tam pobrać "plik trasy" (gpx,plt,tcx,kml,png), a także zobaczyć szczegóły: ostrzeżenia drogowe, w których miejscach, z jaką prędkością. Bardzo pomocne i czytelne są powiązania zdjęć, ostrzeżeń i objaśnień z konkretnymi punktami na mapie.
Polecam. Warto się zapoznać, aby wiedzieć, gdzie konkretnie co się znajduje, lub zaplanować własną trasę.
Agroturystyka noclegi Magnoliowy Zakątek. Polecam. Adekwatnie do ceny. Właściciel "agent", ale motocyklista i nas zrozumie a w razie potrzeby pomoże.
Śnieżnicki Park Krajobrazowy
Biała Woda. Kapliczka Świentej Anny.
Cytat: |
Diamentowy Robson/ Mała, skromna, niepozorna przydrożna kapliczka przy drodze do "czarnej góry". Przy kapliczce prowadzi pieszy żółty szlak z przełęczy puchaczowka do Romanowa. Obok kapliczki znajduje się wystarczająco miejsca, żeby mogły spokojnie zaparkować 3-4 samochody, skąd można wyruszyć na szlak.
|
Widok na Wilczyniec (877m) i Pasiecznik (893)
Wyciąg narciarski
Widok na góry
Przed sezonem zimowym. Prace remontowe na wyciągu narciarskim.
Puchaczówka (niem. Puhu-Pass, 864 m n.p.m.) – przełęcz oddzielająca pasmo gór Krowiarek od Masywu Śnieżnika
Kapliczka o owalnym kształcie znajdująca się na przełęczy datowana jest na ok. 1781 r. Na temat jej wzniesienia przytaczanych jest kilka opowieści, m.in. ta, która mówi o upamiętnieniu żołnierza Hansa Manna, rozstrzelanego za samowolne oddalenie z twierdzy kłodzkiej. Do lat 70. XX wieku znajdowały się w niej drewniane rzeźby dłuta Michaela Klahra, jednak później zostały skradzione. W 1840 r. na przełęczy stanęła gospoda Puhu Baude na skrzyżowaniu dróg do Stronia Śląskiego, Białej Wody, Międzygórza i Konradowa – popularna i chętnie odwiedzana, z ciekawym wystrojem wnętrz. Przetrwała do 1948 r. W 1924 r. postawiono tu także niewielki pomnik Carla Pabla, przewodniczącego wrocławskiej grupy Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego. Pomnik zniszczono w 1945 r.
Punkt widokowy obok Przełęczy Puchaczówka
Bezpośrednio pod przełęczą funkcjonuje obecnie duży ośrodek narciarski „Czarna Góra” A to ja..
Stronie Śląskie Tablica info
Stronie Śląskie
Stronie Śląskie. Stronie Śląskie (stacja kolejowa) – nieczynna stacja kolejowa Zabudowę stacji kolejowej stanowią usytuowane w szeregu: budynek dworca kolejowego wybudowany w 1897 r. i budynki towarzyszące. Na końcu torów znajduje się ceglano-drewniana kolejowa wieża ciśnień wybudowana w 1909 r. i parterowy, ceglany budynek przynależący dawniej do stacji. Budynek dworca posiada konstrukcję ryglową z tynkowanym wypełnieniem z cegieł.
Stronie Śląskie Widok na Trojak (766)
Lądek Zdrój. Wjazd do uzdrowiska Widok na Szweckie Szańce (697)
Lądek Zdrój w dole. Piękne i urocze miasteczko-uzdrowisko. (niem. Landeck, od 1935 r. Bad Landeck, cz. Landek) – miasto w Polsce
Most św. Jana w Lądku-Zdroju (niem.: Johannisbrücke) – kamienny dwuprzęsłowy most położony w centrum Lądka-Zdroju przy ulicy Krótkiej nad rzeką Białą Lądec Został zbudowany w 1565 roku z kamienia łamanego. Przy jego budowie zastosowano jako spoiwo kurze białka zamiast wapna[ W 1709 roku staraniem mieszkańców miasta umieszczono na nim figurę św. Jana Nepomucena
Pomnik Mariana Bublewicza w Orłowcu Pomnik ustawiono w miejscu gdzie w dniu 20 lutego 1993 roku zdarzył się wypadek samochodowy, w wyniku którego zginął wybitny kierowca rajdowy Marian Bublewicz. W czasie rozgrywanego IX Zimowego Rajdu Dolnośląskiego. Miejsce faktycznie mega niebezpieczne. Brak możliwości postoju nawet motocyklem . Można się zatrzymać, ale bardzo krótko. Spory ruch.
Ta droga to mega fan . Zakręt w zakręt i agrafkę. Górka i dolinka z zakrętem. Wąsko a krawędź z lekkim urwiskiem na poboczu. Drzewa solidne. Jak się człowiek za mocno rozbuja, to może skończyć jak Bublewicz. Czego nikomu nie życzę, ale trasa trudna i moim zdaniem niebezpieczna, ale na maxa daje fan
Złoty Stok. Ja wiem, czy to starówka jak tak wygląda praktycznie całe miasteczko.
Punkt widokowy na Złoty Stok
Budynek Mennicy
Mennica w Złotym Stoku W tym roku mija 513 lat od czasu, gdy mennica w Złotym Stoku rozpoczęła bicie złotych monet i biła je przez następne 110 lat (do 1621 roku). Złoto, z którego były bite, pochodziło z tutejszych kopalń.
Więcej : [link widoczny dla zalogowanych]
Złoty Stok. Skwer z pomnikiem A. Mickiewicza. Ciekawa historia tego Miasta. Od 1920 działała tu Śląska Szkoła Leśna (Schlesische Forstschule), jedyna poza Berlinem uczelnia posiadająca uprawnienia w kształceniu leśników.
Wiecej : [link widoczny dla zalogowanych]
Złoty Stok. Kopalnia złota.....
Więcej: [link widoczny dla zalogowanych]
O Złotym Stoku i o tamtejszej kopalni fajną fotorelację napisał kol. Ireneusz Domagała-Irel
[link widoczny dla zalogowanych]
© Ireneusz Domagała jura.travel.pl
Złoty Stok. Żegnam i lecę do Kłodzka.
Przełęcz Kłodzka (483) Widok na Grodzisko (734
Widok na Szyndzielnie (430) Kostra (503) i Obszerna (573)
Krótki postój w drodze. Ogarniam i widzę ? Twierdzę Kłodzko. Ale budowla. (niem. Festung Glatz) – dobrze zachowana, duża twierdza w Kłodzku będąca systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku.
Wiecej: [link widoczny dla zalogowanych]
Świetną relację z Twierdzy Kłodzko napisał kol. Ireneusz Domagała - Irel [link widoczny dla zalogowanych]
Mnóstwo zdjęć i bardzo ciekawe opisy.
© Ireneusz Domagała jura.travel.pl
W oddali tam daleko Polanica Zdrój.
Podobnież "Ciepłownictwo Nowa Ruda - Słupiec. Wjechałem obejrzałem, wyjechałem. Nikt nic nie wie
Nowa Ruda. Piękny wiadukt kolejowy Wiadukt w Zatorzu-Nowa Ruda – 185m, max wysokość 30m, jedyna konstrukcja, która została wysadzona przez wycofujące się oddziały niemieckie podczas wojny, obecnie odbudowany jeden tor,
Turystyczna Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie. Warto zwiedzić.
Więcej: [link widoczny dla zalogowanych]
Obok kopalni jest małe muzeum motoryzacji. Warto odwiedzić.
Nowa Ruda. Bardzo urokliwe miasteczko które zrobiło na mnie duże wrażenie. Domy Tkaczy i Płócienników
Nowa Ruda. Znajdują się przy ul. Nadrzecznej, przykrywając swymi sklepionymi podcieniami obecny ciąg pieszy. Datowane na przełom XVII i XVII weku. Pierwotnie drewniane, przebudowane z końcem XIX wieku, nadają miastu niekłamanego uroku.
– budynek mieszkalny, jednokondygnacyjny, kryty dachem dwuspadowym, wybudowany w XVIII/XIX w., przebudowany w XX w. Dom skierowany jest szczytem do rzeki Włodzicy, jego podcienia tworzą ciąg uliczny z numerami: 1, 2, 5, 6, 7. Dom posiada sklepienie krzyżowe. Wejście do budynku znajduje się w podcieniach z późnobarokowym, kamiennym łukowym portalem. Sień łączy się z przechodem i ma drugie wejście prowadzące na podwórze. Drewniany dom przy ul. Łukowej 4 wyburzono około 1960 roku. Podobny ciąg dziewięciu budynków z podcieniami do lat 70. XX w. istniał kiedyś po prawej stronie rzeki przy ul. Łukowej. Ze względu na zły stan techniczny zostały rozebrane, z wyjątkiem jednego, o numerze 10.
Nowa Ruda. Jedziemy dalej. W tle piękny kościół św. Mikołaja
Przed nami Radków i Guzowata a potem "Droga 100 zakrętów"
Folwark przy Zamku Sarny
Nowa Kopa 553 m n.p.m.
Panorama
Panorama na Koruna (769 m), Božanovský vrch (495)
Platforma Widokowa Na Guzowatej . Taras ten mieści się na Górze Guzowatej, tuż nad radkowskim zalewem. Z platformy widokowej można podziwiać między innymi pobliskie Góry Stołowe.
Radków, Guzowata (492) na punkt widokowy. Platforma widokowa na Guzowatej znajduje się na wysokości 450 m. n.p.m. Jest to punkt widokowy, którego historia sięga początków XX wieku. Znany był on już bowiem jeszcze przed II wojną światową. W 2019 roku w Radkowie stworzono nowy taras, które można podziwiać panoramę Gór Stołowych i Ścian Broumowskich
Wieża widokowa Radków dostępna jest dla turystów przez cały rok. Została ona stworzona w ramach transgranicznego projektu o nazwie Czesko-Polski Szlak Grzbietowy. Jego realizacja kosztowała – przy znacznym dofinansowaniu środkami z Unii Europejskiej – ponad 1,1 mln zł. Oficjalne otwarcie wieży miało miejsce 19 września 2019 roku.
Jeśli jeździsz bez nawigacji to dojedź do Radkowa i przy drodze głównej będzie znak na zabytkowy Rynek oraz do tarasu widokowego. Możesz jechać za tymi znakami. To jest dojazd od strony ulicy Grunwaldzkiej. Około 2 kilometry od centrum Radkowa.
Droga 100 zakrętów. Droga Stu Zakrętów (nazywana także Szosa Stu Zakrętów), to niezmiernie malownicza droga (część drogi wojewódzkiej 387) łącząca miejscowości Kotliny Kłodzkiej: Radków i Kudowa Zdrój. Od Radkowa droga wspina się obok Filarów Skalnych i mijając kamieniołom zawraca na Stroczym Zakręcie do położonego u stóp Szczelińca Wielkiego Karłowa, po czym prowadzi w pobliżu Fortu Karola i osiąga najwyższy punkt drogi - Lisią Przełęcz. Na koniec zjazd z licznymi serpentynami i zakrętami do Kudowy Zdroju.
Niesamowicie malownicza trasa. Te formacje skalne na poboczu drogi to robią wrażenie. Długość: około 23 km Deniwelacja: około 400 m Najwyższy punkt: Lisia Przełęcz, ponad 780 m n.p.m. Lata budowy: 1867 - 1870
Droga Stu Zakrętów. Sroczy zakręt. Malutkie miejsce parkingowe dzikie. Motocyklem da radę się zatrzymać. Uwaga, bo pochylony i ciągnie na glebe. W poblizu Radkowskie Skały więc warto zobaczyć.
Droga Stu Zakrętów. Trudny wjazd na ten malutki parking. Pod górę i na łuku. Możliwość, że z góry ktoś zjeżdża. Jednak warto pokombinować i się zatrzymać.
Droga Stu Zakrętów. Panorama na Szczeliniec Wielki (922) W wlonym czasie warto się wybrać w tamte rejony na wspinaczkę. Widoki niesamowite
Panorama na Szczeliniec Wielki i Szczeliniec Mały.
Lewin Kłodzki. Kamienny wiadukt kolejowy. - wiadukt kolejowy nad doliną Klikawy (Bystrej) i drogą krajową nr 8 / drogą międzynarodową E67 Jednotorowy wiadukt kolejowy na niezelektryfikowanej trasie linii kolejowej nr 309 z Kłodzka do Kudowy-Zdroju wybudowany przez włoskich inżynierów w latach 1903−1905[1]. Efektowny, wieloprzęsłowy wiadukt wykonany z kamienia ma 27 m wysokości i 120 m długości[2]. Budowla ma bardzo dobre proporcje przęseł i łuków, jest przykładem klasycznej konstrukcji inżynierskiej
Parking pod Sołtysią Kopą to doskonałe miejsce do chwilowego wypoczynku, w miejscu gdzie można podziwiać wspaniałe widoki na Góry Orlickie i Bystrzyckie.
Parking pod Sołtysią Kopą
Parking pod Sołtysią Kopą. Duży parking zupełnie bezpłatny. Sporo miejsc w cieniu. Dodatkowo jest to też punkt widokowy i faktycznie widok zachwyca. Blisko z niego na zielony szlak prowadzący na Orlice
Mały pomnik. Heinrich Rübartsch (ur. 1852 w Niwie, zm. 29 marca 1930 w Zieleńcu) – piwowar, oberżysta, prekursor turystyki i narciarstwa w rejonie Zieleńca i Orlicy, zwany Liczyrzepą z Orlicy.
Więcej: [link widoczny dla zalogowanych]
Był propagatorem czynnego wypoczynku oraz prekursorem turystyki i narciarstwa w rejonie Orlicy i Zieleńca. Całym swoim życiem zapracował na sławę po obu stronach granicy. Był postacią niezwykle popularną i malowniczą, znaną w środkowych i wschodnich Niemczech. Ze względu na swój wygląd nazywano go Liczyrzepą (niem. Rübezahl) z Orlicy lub kłodzkim Liczyrzepą, a najczęściej nazywano go ojcem Rübartschem.
Przystanek Alaska Zieleniec. Nie jadłem, ale w przyszłości na pewno spróbuje.
Przystanek Alaska Zieleniec. Niesamowite widoki. Nie wiadomo czy żreć, czy podziwiać. Bardzo dobre opinie
Przystanek Alaska Zieleniec. widoki przy posiłku,
Zieleniec wyciąg.
Więcej: [link widoczny dla zalogowanych]
Zieleniec Sport Arena to jeden z największych i najlepszych w Polsce ośrodków narciarskich, którego historia sięga przełomu XIX i XX wieku. Dziś do Zieleńca przyjeżdżają pasjonaci białego szaleństwa nie tylko z całej Polski, ale i sąsiednich Czech czy Niemiec, a sam ośrodek jest regularnie nagradzany w rozmaitych plebiscytach i konkursach.
Widok na Orlické Záhoří po czeskiej stronie granicy na Divoká Orlice (dzika rzeka).
Ponieważ [link widoczny dla zalogowanych] była zamknięta pojechałem lepszą, nomen omen, Drogą Śródsudecką.
Dworzec kolejowy w Międzylesiu. Stacja kolejowa w Międzylesiu została zbudowana w 1875 r. W tym samym roku uruchomiono linię kolejową z Wrocławia do Lichkova. W 2004 r. stację gruntownie odnowiono i zmodernizowano.
Miejsce w okresie jesiennym wręcz urokliwe. Budynki z zewnątrz prezentują się ładnie. Okolica nie jest oblegana, cisza i spokój. Widoki całkiem fajne.
Smreczyna. A tam w czerni nasypu małe oczko świeci. To tunel do Kamieńczyka i dalej do Czech prowadzi
Hraniční přechod Mladkov-Petrovičky / Kamieńczyk Fajna miejsce
Zadní hraniční vrch Graniczny Wierch (cz. Zadní Hraniční vrch, 711 m n.p.m.) – wzniesienie graniczne w Sudetach Środkowych, w Górach Bystrzyckich, w województwie dolnośląskim. Wzniesienie położone jest w południowej części Gór Bystrzyckich, około 600 m na południe od wsi Kamieńczyk. Jest to kopulaste wzniesienie na rozległej wierzchowinie o łagodnych zboczach i płaskim mało zauważalnym obszernym wierzchołku, który wznosi się o niecałe 11 m ponad otaczającą go powierzchnię. Południowa strona wzniesienia znajduje się po czeskiej stronie,
Military Museum Lichkov. Liczkowskie Muzeum Wojskowe znajduje się na zachodnim krańcu wsi, ok. 200 m od drogi nr II/312 (pomiędzy Liczkowem a Mladkowem). Teren muzeum różni się od sylwetek elementów pancernych na budynku przedwojennych ciężkich fortyfikacji, w którym obecnie znajdują się następujące eksponaty:
Military Museum Lichkov
Military Museum Lichkov
Military Museum Lichkov
Więcej: [link widoczny dla zalogowanych]
Tam w oddali widać Hora Matky Boží Hedeč. - Góra Matki Bożej Králíky
Więcej: [link widoczny dla zalogowanych]
W oddali szczyty to chyba Jeřáb 1003 m.n.p.m
To wzgórze przed nami to jeden wielki kopiec z bunkrami. W wolnej chwili warto podjechać i zobaczyć.
Piękny wąwóz na Morava. Robi wrażenie.
Człowiek ma wrażenie, że te drzewa zaraz zwalą się na drogę.
Serpentynami dojeżdżam do przejścia granicznego na przełęczy Przełęcz Płoszczyna (817 m n.p.m., czes. Kladské sedlo, niem. Platzenberger Pass) – przełęcz w Sudetach Wschodnich na granicy Polsko-Czeskiej, oddzielająca Masyw Śnieżnika od Gór Bialskich. Czesi nazywali również tę przełęcz Kladská brána, czyli Kłodzką Bramą, zaś w polskich źródłach nazywana była Przełęczą Morawską.
Kletno.
Historia [link widoczny dla zalogowanych] Jaskinia Niedźwiedzia Kopalnia Uranu - Podziemna Trasa Turystuczna Muzeum Ziemi
Więcej: [link widoczny dla zalogowanych]
I to już koniec Pętli. Zaczyna się już ściemniać i pora wracać na kwaterę. Puchaczówka (niem. Puhu-Pass, 864 m n.p.m.) – przełęcz oddzielająca pasmo gór Krowiarek od Masywu Śnieżnika
I tu ciekawostka. Co mapa to inna nazwa tego potoku/rzeczki. Raz to Jasnosz a innym Biała Woda. Punkt czerpania wody i fajne miejsce plus kapliczka.
Punkt czerpania wody. Krótka przerwa tz końcówa
Sklep w Idzikowie. Gdyby nie on to zdechłbym z głodu i pragnienia
Agroturystyka noclegi Magnoliowy Zakątek.
Cytat: |
Zapraszamy do Magnoliowego Zakątku. Obiekt położony w Masywie Śnieżnika blisko stoków Czarna Góra oraz Lądek Zdrój. U nas można wypocząć i także poczuć się jak na wakacjach na wsi u babci lub rodziny. Latem jak i zimą jest możliwość zrobienia ogniska, skąd widać przepiękne góry. Najlepiej przyjedź i sam zobacz jak u nas jest… |
I to już koniec MotoTraski.
W relacji wykorzystałem [link widoczny dla zalogowanych] "[link widoczny dla zalogowanych]"
oraz portale informacyjne, przydrożne banery i miejskie media.
Ślad zapisuję w Traseo lub Kurviger
Nawiguję na Calimoto/Naviexpert/Google Map/Kurviger.de
Podglądam (POI) na Google Map/Karawanier.pl/Polskaniezwykla.pl/OpenStreetMap
Własność większości zdjęć - © [link widoczny dla zalogowanych] - Linkowanie zdjęć dozwolone za podaniem [link widoczny dla zalogowanych] /nie dotyczy forum
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Ciok dnia Nie 13:46, 26 Lut 2023, w całości zmieniany 1 raz
|
|
Powrót do góry » |
|
|
|
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
|
|
|
|
|
|